Zestaw narzędzi informatycznych kompleksowo wspierających proces rozliczenia VAT - tworzenia, generowania oraz wysyłki JPK_V7M.

Zapytaj o narzędzia

JPK – wyzwania i automatyzacja

Nowy JPK_V7M jest rozszerzoną wersją starej struktury - rdzeń JPK jest taki sam, choć dodane zostały pewne nowe, istotne elementy. Najważniejsze z nich to:

- część dotycząca deklaracji VAT: nowa wersja JPK VAT zawiera informacje, które do tej pory znajdowały się w deklaracji VAT-7. Podatnicy składając JPK_V7M wypełniają również obowiązek złożenia deklaracji VAT;


- kody transakcji i rodzajów dokumentów: w nowym JPK_V7M znajduje się 30 nowych symboli dotyczących niektórych rodzajów transakcji oraz określonych typów dokumentów. Podatnicy są zobowiązani do oznaczenia symbolami transakcji spełniających określone warunki. Może to być szczególnie istotne z perspektywy urzędów skarbowych pod kątem kontroli albo porównania tych danych z innymi deklaracjami składanymi przez podatników. Wśród symboli znajduje się m.in.:Dedykowane aplikacje dla JPK_V7M, które zostały udostępnione przez Ministerstwo Finansów powstały tylko z myślą o najmniejszych przedsiębiorcach – mali czy średni przedsiębiorcy są zmuszeni samodzielnie tworzyć oraz wysyłać JPK_V7M.

  • TP – dla transakcji z podmiotami powiązanymi,
  • MPP – dla transakcji podlegającym obowiązkowemu split paymentowi (zarówno przy transakcjach sprzedaży, jak i zakupów),
  • GTU_12 – dla świadczenia usług o charakterze niematerialnym (np. zarządczych, czy reklamowych).

- jeżeli nowa struktura będzie zawierała błędy uniemożliwiające organom podatkowym weryfikację JPK, będą one żądać od podatnika korekty lub wyjaśnień, w ramach których podatnik będzie musiał przedstawić argumenty przemawiające za poprawnością złożonego JPK. Przepisy przewidują zarówno kary pieniężne za błędy, jak i odpowiedzialność KKS.

Dynamiczne zmiany w zakresie VAT oraz postępująca cyfryzacja powodują, że podatnicy coraz częściej muszą szukać wsparcia w technologii, aby wywiązać się z nakładanych na nich obowiązków.


Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, tworzymy narzędzia informatyczne, których podstawowy cel to bieżące wsparcie
w codziennej pracy związanej z VAT i jego rozliczaniem, m.in. w zakresie JPK, VAT-UE.


VAT Smart Tools to zestaw narzędzi informatycznych, które kompleksowo wspierają proces tworzenia, generowania oraz wysyłki JPK_V7M. W jego skład wchodzą generator, konwerter i checker.

GENERATOR

To narzędzie opracowujące dane z systemu księgowego pod wymogi JPK_V7M. Automatycznie oznacza wskazane transakcje wybranymi symbolami oraz tworzy cyfrową deklarację VAT, co ułatwia oszacować wysokość podatku do zapłaty lub zwrotu. Prace narzędzia są oparte na strukturze JPK_V7M, co gwarantuje kompletność danych.

KONWERTER

Pozwala przekonwertować dane z systemu księgowego na wymagany przez Ministerstwo Finansów format pliku xml. Co więcej, umożliwia również wysyłkę przekonwertowanych danych bezpośrednio do Ministerstwa Finansów oraz pobranie UPO (urzędowego poświadczenie odbioru).

CHECKER

Służy do weryfikacji kodów PKWiU oraz CN pod kątem symboli jakie są wymagane w JPK_V7M. Sposób oznaczania poszczególnych transakcji w JPK_V7M jest niezwykle istotny. Zestaw symboli oraz znaczników wprowadzony w JPK_V7M może mieć w przyszłości kluczowe znaczenie przy kontrolach m.in. z zakresu TP.

JPK_V7M - nasze wsparcie

Wesprzeć w procesie przygotowania danych do nowego JPK na podstawie informacji dostarczonych przez klienta

Zapewnić generowanie i wysyłkę pliku JPK zgodnie z wymogami nowej struktury JPK_V7M

Pomóc w konfiguracji systemów księgowych, a także weryfikacji efektów pracy informatyków pod kątem wymogów związanych z JPK

Senior manager

Doradca podatkowy


Partner

Adwokat


+48 728 403 392

+48 728 403 393

Wojciech Fryze
Konrad Misiewicz
wojciech.fryze@olesinski.com
konrad.misiewicz@olesinski.com

W przypadku jakichkolwiek pytań związanych z JPK lub narzędziami, zapraszamy do kontaktu:Dzięki powyższym narzędziom nasz zespół może:Michał Linkiewicz

Senior consultant

Dział podatkowy


michal.linkiewicz@olesinski.com

+48 880 349 889

Olesiński i Wspólnicy Sp. k.

ul. Powstańców Śląskich 2-4,53-333 Wrocław

(+48) 71 75 00 700

NIP: 8992788187

REGON: 364170013


Odwiedź nasz blog:

Polityka prywatności
Polityka cookies

Wszelkie materiały zawarte na stronie mają charakter orientacyjny i nie stanowią porady prawnej ani podatkowej. Olesiński i Wspólnicy Sp.k. nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie informacji w niej zawartych bez wcześniejszego zasięgnięcia profesjonalnej porady specjalistów O&W.


Copyright © 2020 Olesiński i Wspólnicy Sp. k. Wszelkie prawa zastrzeżone