Zestaw narzędzi informatycznych kompleksowo wspierających proces rozliczenia VAT - tworzenia oraz generowania JPK_V7M i i VAT-UE.

Zapytaj o narzędzia

VAT – wyzwania i automatyzacja

JPK_V7M jest rozszerzoną wersją starej struktury - rdzeń JPK jest taki sam, choć dodane zostały pewne nowe, istotne elementy. Najważniejsze z nich to:

- część dotycząca deklaracji VAT: JPK_V7M zawiera informacje, które do tej pory znajdowały się w deklaracji VAT-7. Podatnicy składając JPK_V7M wypełniają również obowiązek złożenia deklaracji VAT;


- kody transakcji i rodzajów dokumentów: w nowym JPK_V7M znajduje się szereg symboli dotyczących niektórych rodzajów transakcji oraz określonych typów dokumentów. Podatnicy są zobowiązani do oznaczenia symbolami transakcji spełniających określone warunki. Może to być szczególnie istotne z perspektywy urzędów skarbowych pod kątem kontroli. Wśród symboli znajduje się m.in.:Dedykowane aplikacje dla JPK_V7M, które zostały udostępnione przez Ministerstwo Finansów powstały tylko z myślą o najmniejszych przedsiębiorcach – mali czy średni przedsiębiorcy są zmuszeni samodzielnie tworzyć oraz wysyłać JPK_V7M.

  • TP – dla transakcji z podmiotami powiązanymi,
  • GTU_12 – dla świadczenia usług o charakterze niematerialnym (np. zarządczych, czy reklamowych),
  • WSTO_EE – dla wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość.

VAT-UE jest to informacja podsumowująca o dokonanych wewnątrzwspólnotowych transakcjach i przemieszczeniach towarów w procedurze magazynu typu call-off stock. Podatnicy VAT-UE aktywnie dokonujący wewnątrzwspólnotowych transakcji są zobowiązani składać informację podsumowującą co miesiąc.


Ministerstwo Finansów nie udostępniło żadnej aplikacji usprawniającej proces przygotowywania i generowania informacji VAT-UE.

JPK_V7M

VAT-UE

Dynamiczne zmiany w zakresie VAT oraz postępująca cyfryzacja powodują, że podatnicy coraz częściej muszą szukać wsparcia w technologii, aby wywiązać się z nakładanych na nich obowiązków.


Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, tworzymy narzędzia informatyczne, których podstawowy cel to bieżące wsparcie
w codziennej pracy związanej z VAT i jego rozliczaniem.


VAT Smart Tools to zestaw narzędzi informatycznych, które kompleksowo wspierają proces tworzenia i generowania JPK_V7M oraz VAT-UE.

GENERATOR V7M

To narzędzie opracowujące dane z systemu księgowego pod wymogi JPK_V7M oraz generujące plik xml. Narzędzie automatycznie oznacza wskazane transakcje wybranymi symbolami oraz tworzy cyfrową deklarację VAT, co ułatwia oszacować wysokość podatku do zapłaty lub zwrotu. Prace narzędzia są oparte na najnowszej strukturze JPK_V7M, co gwarantuje kompletność danych i zgodność techniczną z wymogami Ministerstwa Finansów.

GENERATOR VAT-UE

Narzędzie usprawniające i automatyzujące prace nad VAT-UE. Dzięki Generatorowi VAT-UE przygotowanie informacji podsumowującej jest szybkie i sprawne.

CHECKER

Służy do weryfikacji kodów PKWiU oraz CN pod kątem symboli jakie są wymagane w JPK_V7M. Zestaw symboli oraz znaczników wprowadzony w JPK_V7M może mieć w przyszłości kluczowe znaczenie przy kontrolach m.in. z zakresu TP.

VAT Smart Tools - nasze wsparcie

Wesprzeć w procesie przygotowania danych do JPK i VAT-UE na podstawie informacji dostarczonych przez klienta

Wygenerować plik JPK_V7M lub VAT-UE na podstawie Państwa danych

Pomóc w konfiguracji systemów księgowych, a także weryfikacji efektów pracy informatyków pod kątem wymogów związanych ze strukturami JPK

Partner

Doradca podatkowy


Partner

Adwokat


+48 728 403 392

+48 728 403 393

Wojciech Fryze
Konrad Misiewicz
wojciech.fryze@olesinski.com
konrad.misiewicz@olesinski.com

W przypadku jakichkolwiek pytań związanych z JPK lub narzędziami, zapraszamy do kontaktu:Dzięki powyższym narzędziom nasz zespół może:Olesiński i Wspólnicy Sp. k.

ul. Powstańców Śląskich 2-4,53-333 Wrocław

(+48) 71 75 00 700

NIP: 8992788187

REGON: 364170013


Odwiedź nasz blog:

Polityka prywatności
Polityka cookies

Wszelkie materiały zawarte na stronie mają charakter orientacyjny i nie stanowią porady prawnej ani podatkowej. Olesiński i Wspólnicy Sp.k. nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie informacji w niej zawartych bez wcześniejszego zasięgnięcia profesjonalnej porady specjalistów O&W.


Copyright © 2023 Olesiński i Wspólnicy Sp. k. Wszelkie prawa zastrzeżone